• Főoldal
  • Magunkról
    • Kik vagyunk?
    • Szakembereink és önkénteseink
    • Despre noi
    • 3.5% program
  • Programok
    • Állandó programok
    • GitárKÖR Krampusszal
    • LoveYourBelly
    • Bóbita Játszóház
    • Kismamaklub
    • Egyszülős Családok Klubja
  • Születés Hete
    • Születés Hete Videó
  • Fotógaléria
  • Pályázatok
    • Centrum projekt
  • Támogatók
  • Partnerek
  • Kapcsolat
  • Despre noi
2021. január 20., Fábián, Sebestyén napja van

Hírek »

EZEN A HÉTEN AZ ÉLETFÁNÁL (június 22-28)
Adományok utalásához szükséges adatok
Művészetterápiás foglalkozás az Életfánál
Életfa közgyűlés március 8-án
Ki segít felnőni az iGenerációnak?
NYÁRI JÁTSZÓHÁZ AZ ÉLETFÁNÁL
Összes hír »

Médiapartnerek

szabadsag

Kik vagyunk?

Az Életfa Családsegítő Egyesület azért jött létre, hogy

  • támogassa és segítse a családokat kultúrájukban, szellemi és anyagi létükben, életük minden szakaszában;
  • megőrizze és megerősítse a családot, mint társadalmunk alapját, melléálljon és támogassa krízishelyzetekben (is);
  • kiemelje a gyermek jelentőségét a családban;
  • fontossá tegye az anya és az apa szerepét a nevelésben.

 

Egyesületünk önfenntartó, tagsági díjakból, adományokból és pályázatokon nyert összegekből fedezi a székház bérleti díját, fenntartását, a meghívottak honoráriumát vagy ajándékát, a szervezési költségeket és egy részmunkaidős alkalmazottat. Humán erőforrásunk pedig néhány lelkes és kitartó önkéntes, akik aktívan részt vesznek az egyesület tevékenységében, szerepet vállalnak a szervezésben, és legjobb tudásuk szerint hozzájárulnak munkánkhoz.

Tevékenységünk:

1. Állandó, rendszeres programok, klubok és találkozók

2. Egésznapos rendezvények, fesztiválok szervezése vagy társszervezése

3. Állandó szolgáltatások (levelező listák működtetése, segítő programok)

4. Rendkívüli akciók (pl. babakocsis felvonulás)

1. Rendszeres programok, klubok

A klubokban olyan kisközösségek kialakulásának létrejöttét elősegítő kereteket hozunk létre, ahova szívesen járnak kisgyermekeikkel a társasági életből általában kimaradni kényszerülő fiatal szülők, és amelynek tagjai olykor egymást is kölcsönösen segíteni tudják. A klubokban ciklikussággal ismétlődő programot alakítottunk ki mind a felnőttek, mind a kisgyermekek részére. Tevékenységünk hiánypótló, ugyanis nincsenek ilyen állami – egészségügyi vagy ifjúsági minisztérium által szervezett hasonló jellegű – programok, az a néhány pedig, amely Kolozsváron létezik, román nyelvű vagy térítéses tanácsadás.

Fontosnak tartjuk kiemelni, hogy az egyesület által szervezett állandó programok jelentős része alulról jövő kezdeményezés, amit felkaroltunk, és szakembereink önzetlen hozzájárulásával megvalósítottunk.

Bár az Életfa csak 2005-ben nyert hivatalos jogi személyiséget, egyik projektje, a Kismamaklub már 1999 óta működik.

1.1 A Kismamaklub volt Kolozsváron az első olyan nyílt, heti rendszerességgel működő magyar nyelvű program, klub, amely gyermeknevelési, mentálhigiéniai tanácsadással, csecsemőgondozással, a várandós anyák szülésre való felkészítésével foglalkozott, és amely mai napig is heti rendszerességgel hív meg tanácsadókat különböző szakterületekről.

A Kismamaklub az iskolai tanév szerkezetéhez igazodik, azaz a nyári vakáció időszakában a hétfői klubtalálkozókat szüneteltetjük.

A találkozók alkalmakként zeneóvodás foglalkozásból allnak, amelynek keretében a szülőkkel, illetve kisgyermekekkel óvónők, zenepedagógusok, tanítónők a ritmusérzéket, hangszínfelismerést, zenei hallást, memóriát és a koncentrációképességet fejlesztik, anyanyelv és a zenei anyanyelv kialakítására, és nem utolsósorban a szülők metodikai felkészítésére törekednek. Ugyanakkor hagyományőrző tevékenység is zajlik, ugyanis szakembereink a magyar folklórkincs e korosztályt érintő részének (gyermekmondókáknak, altatódaloknak) az újraélesztésére, megismertetésére és megszerettetésére törekednek.

. A klubtevékenység programjában kiemelt helyen állnak a szülők számára tartott tájékoztató előadások, amelyeket  meghívott szakemberek tartanak, majd ezt az illető témakörben elméleti, illetve gyakorlati tanácsadás követi.

Gyermekneveléssel kapcsolatos magyar, illetve román folyóiratokat, könyveket, cd-ket kölcsönözünk a résztvevőknek.

Alkalmanként általában tíz és ötven közöttire tehető a jelenlévők száma, de összesen több száz szülő és kisgyermek fordult meg a klubban. A legnagyobb létszámot a Kismamaklubban egy Mikulás napi ünnepi rendezvényen regisztráltuk: 86 szülőt és gyermeket.

A heti témákat rendszerint meghirdetjük a Szabadság napilapban, honlapunkon, illetve a klubtagok levelezőlistáján.

1.2 Várandósok és kisbabások klubja

2006 októberében indult.  Ez a program áldott állapotban lévő, gyermekvállalást tervező, illetve kiscsecsemős családoknak szólt. Heti rendszerességgel találkoztak a kismamák, ismerkedtek, szakemberek által nyújtott tanácsadásban vettnek részt, információt cseréltek.

A találkozók keretében a kismamák és a kispapák, valamint más érdeklődők meghívott szakemberekkel (orvos, asszisztens, szülésznő, gyógytornász, természetgyógyász, pszichológus, jogtanácsos, zenepedagógus stb.) beszélgethetnek, választ kaphatnak a különböző témák kapcsán felmerülő kérdéseikre. Kölcsönözhető könyvek, magazinok (Kismama, Mami stb.), CD-k álltak a tagok rendeklezésére.

A kisbabások klubja szinte magától alakult meg, természetes következményeként a várandósok klubjának, mivel a klubtagok a babák születése után is igényelték az addig megszokott találkozókat. Időnként sorra került tanácsadás kiscsecsemős szülőknek.

MA MÁR NEM KÜLÖNíTJÜK EL A KISMAMAKLUBOT ÉS A VÁRANDÓSOK KLUBJÁT. Kismamaklub működik, heti kétszeri találkozóval. Hétfőnként többnyire a kisgyermekesek, csütörtökönként többnyire a várandósok találkoznak, de ez teljesen rugalmas, átjárható. Bárki részt vehet bármelyik programon. A csütörtöki találkozók keretében szakemberek terhestornát tartanak. Várandóssággal, szüléssel, szoptatással kapcsolatos könyvek, cd-k, lapok kölcsönözhetők.

1.3. Egyszülős Családok Klubja – 2007-ben indult. Kéthetente találkoznak egymással olyan szülők, akik egyedül nevelik egy vagy több gyermeküket. A beszélgetésben, tapasztalatcserében igény szerint meghívott szakemberek (pl. jogász, pszichológus, lelkész, mentálhigiénés szakember stb.) is részt vesznek, a csoport maga mégis inkább önsegítő jelleggel működik.

Célcsoportja a gyermeküket egyedül nevelő anyák és apák (elváltak, özvegyek, egyedülállók). Célja a lelki segítségnyújtás különféle felmerülő problémák feldolgozásában, közös programok, kirándulások szervezése.

1.4. Negyedévenkénti rendszerességgel hirdet meg különféle tevékenységeket a Nagycsaládosok köre. Általában a jeles napokat megelőzően, illetve a családot érintő nemzetközi napokon, ahol kézművesség, barkácsolás mellett a család tagjai rajzolhatnak, játszhatnak, illetve muzsikálhatnak együtt.

Rendszeres kapcsolatban állnak az Erdélyben és határokon túli magyar nagycsaládos szervezetekkel.

1.5. Bóbita Játszóház – 2008 őszén indult, és havi rendszerességgel működik óvodás és kisiskolás gyermekek és szüleik számára, de minden érdeklődőt szívesen látunk.

A játszóház találkozóin sor kerül éneklésre, játékra, kézimunkázásra, minőségi, tartalmas együttlétet biztosítva a résztvevőknek. A találkozók tartalmát rendszerint a naptári év jeles napjaihoz, az időjárás jellegzetességeihez igazodva állítjuk össze, hangsúlyt fektetve népi kultúránk, hagyományaink ápolására, népi kézműves technikákkal való ismerkedésre.

1.6. Ikerklub – a Kismamaklub ikres szülei kezdeményezték, hogy negyedévenként találkozhassanak, megosztani örömeiket, nehézségeiket. A meghívott szakemberek a  sajátos nevelési kérdésekre válaszolnak.

1.7. Gólyavárók klubja – olyan nőknek/pároknak kíván segítséget nyújtani, akiknél (hónapok/évek óta) késik a gyermekáldás. Ezek a nők/párok nagyon sok keserűséget kénytelenek elszenvedni, megértésre pedig még a szűk családon belül is ritkán találnak, többnyire egyedül vannak a problémájukkal.

A klub önsegítő jelleggel működik, de a közeljövőben szakembereket is szeretnének bevonni (endokrinológus, nőgyógyász, pszichológus, dietetikus stb.). JELENLEG A KLIB TEVÉKENYSÉGE SZÜNETEL.

1.8. Nyári játszóház – egyik legsikeresebb és legnépszerűbb programunk. Célja, hogy a nyári vakáció idején segítséget nyújtsunk a családnak a gyermekfelügyeletben, minőségi időtöltést kínálva a gyermekeknek, csökkentve annak az esélyét, hogy kizárólag a televízió vagy a számítógép előtt teljen a szünidő.

1.9. Apaklub – Nemrég indult, nagysikerű hiánypótló kezdeményezés. A specifikusan ,,apás’’ témák feldolgozása az elsődleges cél, de a szervezők figyelembe veszik a klub tagjainak igényeit, kezdeményezéseit, ötleteit.

Péntek délutánonként, kétheti rendszerességgel szerveznek találkozókat.

2. Egésznapos rendezvények, fesztiválok

- Gyermeknapi Fesztivál

– Adventi Gyermekfesztivál és Sokadalom

Mindkét rendezvényünk célja, hogy a gyermekeket és szüleiket olyan szabadidős tevékenységekkel ismertessük meg, amelyek egészséges alternatívát jelentenek az egyre inkább terjedő virtuális világ csábításaival szemben. Célunk, hogy visszacsempésszük a családokba az együttlét, az együtt játszás örömét. Úgy gondoljuk, ennek leghatékonyabb eszköze, ha biztosítunk erre egy teljes napot, olyan ünnepi alkalmat, amikor szabad téren vagy tágas iskolatermekben egész napon át együtt lehet a család, és kipróbálhatja a legkülönfélébb foglalkozásokat, tevékenységeket.

Programunkhoz olyan személyek csatlakoztak, akik azonosulni tudnak céljainkkal, és önzetlenül ajánlják fel idejüket és munkájukat.

Egyesületünk a Kolozsvári Magyar Napok rendezvény társszervezője volt, biztosítottuk a pici és  kisgyerekek számára elérhető, de szüleik, nagyszüleik számára is élvezhető programokat, több napon át.

3. Állandó szolgáltatások

A klubtagok feliratkozhatnak a közös levelező listára, ahová írhatnak, tanácsot kérhetnek tapasztaltabb társaiktól, megoszthatják örömüket, bánatukat, túladhatnak a kinőtt gyermekholmikon. A kismamaklub levelező listájának jelenleg több mint 1000 tagja van.

A levelező listán szerepelnek segítőink telefonszámai, e-mail címei, hozzájuk bármilyen kérdéssel lehet fordulni (adatbázis).

Összefogás az életért. A Kismamaklub levelező tagjainak összefogásából született a projekt, amely jótékonysági akciók sorozatát indította el. Az összegyűlt pénzadománnyal először egy 3 éves kislány kórházi kezeléséhez járultunk  hozzá, következő alkalommal egy háromgyermekes családot segítettünk, akik súlyos adósságot halmoztak fel, miközben próbálták negyedik gyermekük életét megmenteni.

Az összefogás folytatódik, időről időre gyűjtéseket szervezünk rászoruló családok megsegítése szándékával. Távlati célunk a programot informáló akcióval bővíteni, az egészségügyi biztosítások adta lehetőségeket kutatjuk majd fel, és tesszük nyilvánossá tájékoztató alkalmainkon.

Otthon segítünk szolgálat (Home start). Kisgyermekes családoknak otthonukban nyújt segítséget. Ehhez tizenegy önkéntest képeztünk ki, akik kérésre támaszként állnak a család mellett, amikor az nehezebb időszakon megy keresztül.

A Babarádió a kisgyermekes családokat szeretné interneten keresztül megszólítani. Célunk minőségi gyermekzenék sugárzása, valamint az időhiánnyal küszködő, gyermeket nevelő szülők szórakoztatása, tanácsadás és információk elérhetővé tétele.

4. Rendkívüli megmozdulások

A Kolozsvár utcáin szabálytalanul parkoló autókra hívtuk fel a figyelmet 2008 májusában azzal a babakocsis felvonulással, amelyet kezdeményezésünkre több szervezet felkarolt, és számos napilap, tévé- és rádióadó ismertetett.

Egyesületünk is csatlakozik a Babahordozás Nemzetközi Hete rendezvénysorozathoz, a Szoptatás világhete alkalmával is szerveztünk tájékoztató előadésokat, a Születés Hete tematikus rendezvénysorozat megszervezése is szívügyünk.

Ismerje meg Ön is az Életfa Családsegítő Egyesület tevékenységét, vegyen részt programjainkon, keressen fel ötletekkel, javaslatokkal! Szeretettel várjuk!

Comments are closed.

Facebook

Életfa Családsegítő Egyesület
Életfa Kismamaklub

Támogatók







Gynia